Polska to kraj, w którym jak w żadnym innym, terapie twarzy przeżywają niesamowity rozwój. Świadomość na temat istnienia i działania różnego rodzaju zabiegów manualnych w obrębie twarzy dopiero nabiera na sile, a my jako przedstawiciele tej nowej specjalizacji, już jesteśmy w stanie zaproponować cały szereg skutecznych terapii manualnych oraz metod wspomagających. Terapeuta twarzy to nowa specjalizacja, ale już w jej ramach można zaobserwować kilka różnych kierunków rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że korzystamy z osiągnięć kilku dziedzin: kosmetologii, wellness i spa, masaży leczniczych i rehabilitacyjnych, osteopatii, akupunktury, fizykoterapii, kinezjologii, terapii aparaturowych i innych. Dlatego każdy specjalista terapii twarzy może zdecydować w jakim kierunku będzie się rozwijać, budując swój niepowtarzalny styl pracy i wachlarz umiejętności.
W gronie terapeutów twarzy jestem znana ze szczególnego zamiłowania do technik głębokich, precyzyjnych, skutecznych i rehabilitujących. Według mnie, taki rodzaj pracy prowadzi do prawdziwego odmładzania poprzez uzdrawianie tkanek. Dzięki medycznemu doświadczeniu wiem, że warto sięgać do źródła powstających zmian i naprawiać przyczyny, a nie tylko łagodzić skutki. Kieruję się logiką, wiedzą o anatomii i fizjologii oraz intuicją, którą wzmacnia duże doświadczenie praktyczne. Na pierwszym miejscu stawiam głęboką pracę rąk, a dopiero na drugim metody wspomagające, takie jak: akupunktura estetyczna, kinesiotaping, masaż bańką i inne. Każda z tych metod jest potrzebna i daje dodatkową wartość do terapii manualnej.
Niemniej, gdybym była poproszona o wybranie najbardziej skutecznej metody wspomagającej o najszerszym spektrum działania, bez wahania wybrałabym terapię próżniową. Działanie próżni jest dobrze znane od wieków i choć temat wydaje się banalny i wyczerpany, chciałabym jednak nieco uporządkować naszą wspólną wiedzę na ten temat. Być może któryś z mechanizmów działania okaże się dla Was odkryciem.
Działanie próżni: stymulacja krążenia
Działanie próżni polega na stworzeniu podciśnienia, dzięki któremu bańka zaciąga tkanki do środka. Działanie gradientu ciśnienia nie ogranicza się tylko do tkanki, działa również na płyny, które są obecne w naczyniach włosowatych i w przestrzeniach międzykomórkowych. Podczas działania próżni, bańka podciąga krew i limfę do siebie, dzięki czemu wielokrotnie się zwiększa przepływ krwi i limfy w tkance. Taka stymulacja krążenia rozgrzewa tkankę, co powoduje wzrost aktywności enzymów i przyspieszenie procesów metabolicznych o ok. 30%. Dzięki temu pobudzamy, a czasami włączamy uśpione procesy regeneracyjne w tkankach.
Krążenie to życie, a dobre krążenie to zdrowe życie organizmu. Z wiekiem obserwujemy efekt centralizacji krążenia – organizm w celu oszczędzania energii i zasobów znacznie zmniejsza intensywność krążenia w warstwach powierzchniowych, takich jak skóra, tkanka tłuszczowa podskórna, a nawet mięśnie i powięzi. Skupia się przede wszystkim na ważnych życiowo narządach: mózgu, sercu, nerkach, wątrobie. Skóra i mięśnie wykonują swoje minimalne funkcje i bez większego inwestowania w ich dobrobyt. Dlatego wszelkiego rodzaju aktywności oraz zabiegi, które krążeniowo zwracają uwagę naszego organizmu na warstwy powierzchowne i na układ ruchu (ćwiczenia fizyczne, masaże, rolowania, bańki, sauna i ciepła kąpiel) są podstawą do przedłużenia życia wszystkich struktur w naszym ciele. Próżnia także daje nam szansę na redystrybucję krążenia, podciąga krew i limfę do warstwy skóry, powodując zachowanie i odbudowę siatki naczyń włosowatych. To oznacza lepsze procesy metaboliczne w tkankach, takie jak odżywianie, oczyszczanie, a to stwarza idealne warunki do regeneracji.