Coraz więcej kobiet i mężczyzn, ze względu na rosnącą popularność terapii manualnych, decyduje się na wybór tej specjalizacji jako ścieżki rozwoju zawodowego.
Na zmiany nigdy nie jest za późno, ale niezależnie od stażu pracy, tego typu zabiegi wymagają gruntownego przygotowania i profesjonalizmu. Terapie manualne mają bardzo szerokie działanie – nie tylko wpływają na wygląd, ale i samopoczucie klienta. Żeby sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z wykonywaniem takich zabiegów, warto pamiętać o pokorze. Szczególnie, że o niepożądane skutki nietrudno.
Aby sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z wykonywaniem terapii manualnej, warto pamiętać o pokorze. Szczególnie, że o niepożądane skutki nietrudno.
Masaż twarzy, choć często wygląda niewinnie, tak jak wiele zabiegów upiększających wiąże się także z pewnym ryzykiem. Wykonywany bez gruntownej wiedzy na temat anatomii, fizjologii, a także bez znajomości podstaw z zakresu dermatologii czy pielęgnacji skóry, nie jest w pełni masażem, a jedynie próbą oddziaływania na tkanki poprzez chaotyczny dotyk.
Taki niefachowy „zabieg” może doprowadzić do niechcianych efektów ubocznych, np.: rozciągnięcia skóry, znaczącego podrażnienia, a nawet pogorszenia ogólnej kondycji tkanek. Do kompletu kwalifikacji potrzebnych w tej specjalizacji należałoby dodać manualny talent i estetyczną intuicję, które sprawiają, że terapeuta jest prawdziwym wirtuozem w swoim fachu.
Aby przystąpić do wykonywania masażu twarzy, należy zdobyć kompleksową wiedzę, rozpoczynając edukację od samych podstaw, abyśmy w pełni rozumieli istotę tej profesji oraz wszelkich zależności mających wpływ na powodzenie profesjonalnej terapii.
Oprócz wiedzy związanej z samym masażem, konieczne jest także zdobycie kompetencji miękkich. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie wykonywał pracy, w której ważne jest stworzenie relacji z klientem oraz obcowanie z indywidualnymi emocjami i potrzebami, może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, z czym przyjdzie mu się mierzyć.
Każdy klient, to inny przypadek, nowe wyzwanie. Profesjonalny terapeuta manualny wie, że masaż twarzy nie polega na powtarzaniu odtwórczych ruchów, identycznych dla każdego klienta, ale na tworzeniu programu odpowiadającego zróżnicowanym potrzebom.
Praca nad poprawą czyjegoś wyglądu i samopoczucia nie może być ani szablonowa, ani odtwórcza, ale intuicyjna i jednocześnie poparta gruntowną wiedzą.